X

Baş Harfine Göre Doktor Arama

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir ?

Osteoartrit ya da halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, yaşla beraber karşımıza çıkan kaçınılmaz tıbbi bir durumdur. Kireçlenme özellikle 40 yaşından sonra hızlanmaktadır. Doğası gereği yük taşıyan eklemler (kalça ve diz) daha çok etkilenmektedir. 40 yaşını geçmiş kişilerde merdiven çıkarken zorlanma, eklemlerde hareket kısıtlılığı, uzun sure ayakta kalamama, hastalığın ilerlemiş halinde dinlenme halinde bile zorlanma yaşanıyorsa muayene olmasında fayda var. Kireçlenme, fizik muayene ve röntgen ile tespit edilir. Ayırıcı tanı için kan testlerine ihtiyaç duyulabilir. Kireçlenmenin ilk basamak tedavisi fizik tedavi egzersizleri ve ilaçtır.

Hastalık eklemlerde ilerlemişse, diz içi enjeksiyon, ozon tedavisi gibi tedaviler uygulanabilir. Ancak bunların bilimsel olarak fayda sağladığı tartışmalıdır. Ara evre kireçlenme tedavisinde artroskopi operasyonları da yapılmaktadır. Son evre kireçlenme tedavisinde protez ameliyatları yapılır. Kireçlenme genetik özellikler de taşır. Ailesinde kireçlenme olan kişiler risk grubundadır. Kireçlenme erken tedavi edildiği takdirde hayat kalitesi artar. Aşırı kilo, kireçlenme oluşumunda önemli risk faktörüdür. Aynı zamanda aşırı kilo protez ameliyatlarının sonuçlarını olumsuz etkiler.

Diz protezi ameliyatından yaklaşık 5 gün sonra, kalça protezi ameliyatından da yaklaşık 1 hafta sonra taburcu olunabilir.

 

                                                                                                           Prof.Dr. Ali Birol GÜLMAN

                                                                                                      Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

26-02-2015
Ortopedi ve Travmatoloji