X

Baş Harfine Göre Doktor Arama

Normal Doğum / Sezaryen Doğum

NORMAL DOĞUMUN BEBEK İÇİN FAYDALARI

 

1. Anne adayı normal doğumda daha hızlı iyileşir.

 

2. Günlük hayatına daha hızlı bir şekilde döndüğü için bebeği ile daha fazla

 ilgilenebilir.

 

3. Normal doğumda anestezi kullanılmadığı için anestezinin herhangi bir riski taşınmaz.

 

4. Normal doğum ile doğan bebeklerde solunum problemlerinin oluşma riski daha az olmaktadır. Bu durumun sebebi, bebek doğum kanalından geçerken bir baskıya uğrar. Bu baskı da akciğerlerindeki amniyon suyunun atılmasına yol açar. Bu sebeple solunum riskleri azalır.

 

5. Bebek normal doğum esnasında doğum kanalından geçerken ağzı ile çeşitli bakterilere temas eder. Bu bakterilerin bebeğin bağışıklık sistemi için oldukça yararlı olduğuna dair çalışmalar vardır.

 

6. Normal doğumun yaşandığı anda, bebekte oluşan hormonal dalgalanmaların bebeğin dünyaya gelmesinin ardından anne ile ilişkisinin sağlamlaştırılmasında yararlı olduğuna inanılır. Normal doğum aşamasında bebekte endorfin hormonu salgılanır. Endorfin mutluluk hormonudur. Bu hormonlar bebeğin dünyaya daha kolay adapte olmasını sağlar.

 

7. Normal doğum yöntemi ile dünyaya gelen bebekler, anne memesini daha kolay bulabilmektedir.

 

8. Normal doğum ardından anne ile bebek arasında cilt teması oldukça güçlü bir şekilde kurulur. Bu sayede anne ve bebek iletişimi ve bebeğin anneye daha çok bağlanması sağlanmış olur.

 

9.Normal doğumla doğan bebekler sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre yoğun bakıma daha az alınırlar.

 

NORMAL DOĞUMUN ANNE İÇİN FAYDALARI

 

1. Normal doğum ardından anne daha kolay iyileşir ve normal yaşantısına daha çabuk dönebilir.

 

2. Bebeklerini normal doğumla dünyaya getirmiş olan anneler, hasteneden daha kısa sürede çıkarlar. Hastaneden erken çıkmak maddi olarak anneye avantaj sağlar.

 

3. Normal doğum ile doğuran anneler için ”doğumda anne ölüm oranları” daha az etkilidir.

 

4. Doğumu normal yapan annelerin rahminde bir kesi ya da hasar meydana gelmez. Bu sebeple ikinci gebeliklerinde de normal doğum yapabilirler.

 

5. Normal olarak yapılan doğumlarda doğum ardından enfeksiyon ve kanama benzeri riskleri yaşama olasılığı daha az olmaktadır.

 

6. Normal olarak doğum yapan kadınların doğum ardından ağrı gibi sorunları sezaryene göre oldukça azdır.

 

NORMAL DOĞUMUN  DEZAVANTAJI

 

1. Normal doğum beraberinde bazı riskler de  taşır. Doğumun nasıl olacağı önceden belirlenemediği için bir takım aksaklıklar ve sorunlar ortaya çıkabilir ve doğum yavaşlayabilir, duraksayabilir, doğum süresi uzayabilir. Bebeğin kalp atımları yavaşlayabilir veya bir takım sağlık sorunları oluşabilir. Acil sezaryen müdahalesine hazırlıklı olunmalıdır.

 

2. Normal doğum sırasında yaşanan bir takım aksaklıklar bebeğin ilerleyen yaşlarında zihinsel ve fiziklsel gelişimini olumsuz etkileyebilir veya motor fonksiyonlarını gerçekleştirmesinde sorunlara yol açabilir .

 

3. Normal doğumun anne açısından en önmeli riski doğum sırasında yırtıkların oluşabilmesidir . Oluşabilecek yırtıklar annneyi sıkıntılı ve uzun bir tedavi gerektiren  sürece sokar.

 

4. Nadiren de olsa annenin mesane sarkması problemni gelişebilir ve idrar kaçırma şikayetleri oluşabilir. Bu sorun ameliyat gerektirmektedir .

 

5. Doğum sonrası epizyotomi (DOĞUM DİKİŞİ) bölgesi özel bir bakım gerektirir ve ortalama 7 – 10 gün de iyiyleşir. Bu dönemde anne çoğu kez normal pozisyonda oturamaz ve dikişler düzenli olarak pansuman gerektirmektedir.

 

6. Doğum sırasında doğum ağrılarının duyulması,sancı korkusu ve çekilen sancılar.

 

 7. Doğumda devamlı olarak ıkınmak gibi fiziksel hareketlerin sebep olduğu yorgunluk,vajinaya kesi uygulanması,doğum ardından vajinada ortaya çıkabilecek sorunların daha fazla olması,doğum sırasında meydana gelebilecek yan etkilerin daha fazla olmasıdır.

 

 SEZARYEN DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 

1. Doğum ağrılarını çekmek zorunda değilsiniz.

 

2. Bebeğinizin sıkıntıya düşme olasılığı en düşük orandadır.

 

3. Normal operasyon gibi randevu ile gelip anestezi hazırlığı sonrası uyuyup gözünüzü açtığınızda bebeğiniz yanınızda görmeniz herhalde azımsanmayacak kadar önemli bir konfor. Tabii spinal anestezi yapılmışsa doğum ağrısı olmadan 2-3 dak içinde bebeğiniz kucağınızda olmaktadır.

 

4. Aynı zamanda tüplerin de bağlanarak ek bir operasyona gerek duyulmadan bu önemli işlem gerçekleşebilir.

 

SEZARYEN DOĞUMUN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 

1. Genel anestezi gerektirir. Spinal (epidural) anestezi denen belden yapılan anestezi çeşitleri de mevcuttur. Fakat genel anestezi hem hastanın hem de doktorun öncelikle tercih ettiği bir yöntemdir.

 

2. Karın boşluğu açılır ve bunu takip eden operasyon sonrası ciddi bir bakım gerektirdiği gerçeği gözardı edilemez.

 

3. Normal doğumda hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı iken, sezaryende bu süre ortalama 3 gün kadardır.

 

4. Tabii ki bir sezaryen hastasının tamamen normal hayatına dönmesi en azından 7-8 gün içinde olur

 

22-03-2017
Kadın Hastalıkları ve Doğum